szybki-kontakt

Frankowa
Pomoc
Prawna.pl

unieważnimy Twoją
umowę kredytową

Jak odfrankowić umowę CHF? Odwalutowanie kredytów frankowych

Osoby, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu we frankach szwajcarskich (tzw. Frankowicze) już od kilku lat zmagają się z wychodzącymi na jaw nieprawidłowościami zawartymi w umowach kredytowych i koniecznością spłacania znacznie zawyżonych rat. Po zapadnięciu w 2019 roku wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie frankowej C-260/18 p. Dziubak, kredytobiorcy, którzy zaciągnęli pożyczkę we frankach, posiadają kolejny bardzo istotny argument w procesie walki z bankiem o unieważnienie swojej umowy kredytowej lub przewalutowanie kredytu. Jak odfrankowić kredyt, na czym to polega, kiedy warto zdecydować się na taki krok i ile można wygrać w sprawie z bankiem?

odfrankowienie kredytu

Jak odfrankowić kredyt i umowę CHF? 

Pierwszy krok, który zbliża nas do odfrankowienia kredytu, to przesłanie nam skanów lub zdjęcia umowy kredytowej celem przygotowania darmowej opinii prawnej. Następny krok, w przypadku pozytywnej opinii prawnej, to złożenie pozwu CHF o unieważnienie całej umowy kredytowej i usunięcie niedozwolonych klauzul waloryzacyjnych. W procesie odfrankowienia, jeśli w umowie pojawiają się niedozwolone zapisy, możliwe jest podważenie jej ważności i uzyskanie od sądu orzeczenia o unieważnieniu umowy kredytowej CHF lub odfrankowieniu umowy CHF. Skutkiem jest uznanie, że bank nigdy nie miał prawa przeliczać spłacanych rat wyrażonych w złotówkach na franki szwajcarskie, a tym samym zobowiązany jest do zwrócenia wszystkich rat kredytu lub tych nadpłaconych (w przypadku odfrankowienia).

odfrankowienie kredytu

Odfrankowienie umowy – czy warto? 

To jedno z najczęściej zadawanych pytań w kancelariach specjalizujących się w odfrankowieniu kredytów. Z perspektywy osób posiadających takie kredyty hipoteczne, możliwe są dwie opcje: odfrankowanie lub unieważnienie umowy. Pierwsze z rozwiązań w ramach pomocy dla Frankowiczów, czyli odfrankowanie umowy kredytu w CHF, polega na wykazaniu abuzywności klauzul waloryzacyjnych i uzyskaniu zwrotu nadpłaty kredytu (bank oddaje wtedy przelewem kwotę nadpłaconych rat kredytu i przelicza również niższe raty kredytu na przyszłość). Klient odzyskuje, na podstawie orzeczenia sądu, raty nadpłacone do banku w niekorzystnym dla siebie przeliczeniu kursu waluty, a jednocześnie może zyskać zmniejszenie wysokości wszystkich przyszłych rat. Kredyt odfrankowiony zostaje w takiej sytuacji przewalutowany na kredyt złotówkowy (po niższym kursie i oprocentowaniu, czego efektem są również niższe raty kredytu w przyszłości). Dowiedz się więcej o postępowaniu w przypadku kredytu Własny Kąt Hipoteczny.

Odfrankowienie kredytu – kancelaria wspomoże w walce z bankiem

Odfrankowienie umowy kredytowej jest możliwe w przypadku kredytów indeksowanych, udzielonych i wypłacanych w złotówkach, ale waloryzowanych do kursu franka szwajcarskiego. Aby mieć wysoką szansę na uzyskanie korzystnego wyroku sądowego, warto skorzystać jednak z pomocy doświadczonej kancelarii, która ma za sobą wiele spraw zakończonych sukcesem i rozumie dokładnie wszystkie procedury, jakie składają się na odwalutowanie kredytu frankowego. Oferujemy bezpłatną analizę umów w CHF.

Standardowo kredyt indeksacyjny w walucie obcej polega na tym, że kwota kredytu wypłacana jest w złotówkach, ale kwota zobowiązania jest przeliczana po kursie kupna CHF według tabeli kursów stosowanej przez bank. W praktyce więc Frankowicz nigdy nie wie, ile tak naprawdę wynosi jego kredyt, ile wyniesie kolejna rata i jaką wysokość kredytu będzie musiał ostatecznie spłacić. Tego typu zapisy w umowie kredytowej są niedozwolone (abuzywne) i w procesie odfrankowienia kredytu podważa się ich legalność. Nie jest dopuszczalne, by bank mógł tworzyć umowy kredytowe CHF, pozwalające na jednostronne ustalanie kursu waluty. Wówczas możliwe jest pozwanie bankuW procesie odfrankowienia umowy niedozwolone zapisy są usuwane, a bank uznaje, że Frankowicz spłacał więcej niż powinien i należny jest mu zwrot nadpłaty kredytu CHF.

%

nasza skuteczność wygranych spraw

Na czym polega przewalutowanie kredytu hipotecznego z CHF na PLN? 

Ile można wygrać za odfrankowienie umowy? Wiele zależy tu od indywidualnej sytuacji kredytowej Frankowicza – w procesie odfrankowienia umowy można odzyskać od kilkunastu/kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych przy umowach kredytowych na sporą sumę. Jeśli dodatkowo w dalszym ciągu spłaca się zaciągnięty kredyt, istotne również jest tzw. przewalutowanie kredytu hipotecznego z CHF na PLN, i spłacanie pozostałych rat w złotówkach, na podstawie jednorazowego przeliczenia całej kwoty pozostałej do spłaty.

Pomożemy Ci przewalutować kredyt hipoteczny z CHF na PLN

🡳

Kontakt

    Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji przez frankowapomocprawna.pl za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu Regulaminu serwisu i Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204)